Dalekohledy pro pro tělesně postižené

Ačkoli v posledních letech přibývá bezbarierových vchodů do budov úřadů, nájezdů na chodníky, sociálních zařízení pro handicapované, stále zůstává mnoho omezení, která brání vozíčkářům dělat, co by chtěli.

Napadlo vás například někdy, že podívat se astronomickým dalekohledem ve hvězdárně může být pro vozíčkáře, který má hlavu ve výšce kolem 1,3 m nad zemí, velký problém? Všechny dalekohledy totiž vyžadují, aby se k jejich okuláru člověk jednou postavil na žebřík a jindy téměř sedl na bobek. Proto jsme postavili dalekohled který se pohybuje tak, aby nepřekážel pozorovateli na vozíčku. Astronom namíří dalekohled na pozorovaný objekt, podle výšky vozíčkáře seřídí polohu okuláru, vozíčkář najede do prostoru okulárového výtahu dalekohledu a pozoruje.

Dalekohled je přenosný, lze jej naložit do auta a vzít s sebou například na různé výlety a rekreace v přírodě, kde jsou lepší pozorovací podmínky. Mohou s ním pozorovat i lidé bez handicapu.

Astronomický dalekohled je typu Newton s průměrem parabolického zrcadla 200mm s ohniskem 1380mm a je vybaven v základní sestavě 32mm okulárem. Dalekohled je určen pro pozorování galaxií, mlhovin, planet, Měsíce. Na dalekohled je možné nasadit sluneční filtr a s jeho pomocí ve dne pozorovat Slunce.

Ukázky:

Kliknutím na náhled dostanete fotografii ve větším formátu.
pozorování z vozíčku pozorování z vozíčku pozorování z vozíčku pozorování z vozíčku

zpět na hlavní stránku